صفحه اصليتماس بامانقشه سايتنسخه موبایل
  
  
 
 
    RSS2.0
چاپ   

مرتضوی : طرح کدینگ کالاهای وارداتی از طرح‌های اساسی و بنیادی در شفاف‌سازی تجارت است.

امتیاز کاربران به مرتضوی : طرح کدینگ کالاهای وارداتی از طرح‌های اساسی و بنیادی در شفاف‌سازی تجارت است.
2.7 از 5 از مجموع 27 رای ثبت شده
امتیاز شما:

به گزارش روابط عمومی پروژه شبنم به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سعید مرتضوی ـ نماینده ویژه رییس جمهور و رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ـ در همایش سراسری بررسی روند اجرای مصوبات اخیر دولت در عرصه‌ مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: برابر برآورد‌های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 87 حجم قاچاق با استفاده از بررسی‌های علمی و تجارب میدانی 19 میلیارد دلار بوده که 16 میلیارد دلار شامل کالاهای ورودی و سه میلیارد دلار شامل کالاهای خروجی بوده است.

وی اجرای قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها از عوامل موثر کاهش حجم قاچاق عنوان و ابراز امیدواری کرد با اجرای کامل مصوبات اخیر دولت و تصویب نهایی قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شاهد مهار پدیده‌ شوم قاچاق در کشور باشیم.

مرتضوی با اشاره به لایحه‌ مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطر نشان کرد: تدوین این لایحه از اقدامات مهم و اساسی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که با اهتمام نمایندگان و کمیسیون قضایی مجلس با عنایت به تصویب کلیات و چندین ماده‌ آن در صحن علنی مجلس مراحل نهایی تصویب خود را می‌گذراند.

وی ابراز امیدواری کرد با اجرای قانون جدید قانون سال 1312 قاچاق با همه موانع و ناکارآمدی‌اش به بایگانی رفته و قانون جدید با قابلیت‌ها و نوآوری‌های ویژه در این برهه از زمان که مساله‌ اقتصادی دارای اولویت بیشتری است، در خدمت مبارزه‌ هوشمند و کارآمد با قاچاق کالا و ارز قرار گرفته و افقی درخشان در حمایت از اشتغال، سرمایه‌گذاری و تولید داخلی را ترسیم کند.

رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بخش دیگری از سخنان خود اجرای مصوبات اخیر دولت را موجب کاهش قاچاق در کشور دانست.

وی طرح کد رهگیری کالاهای وارداتی که از اول آذر 90 برای بخشی از کالاها و در پنج گروه کالایی شروع شده، از جمله اقدامات موثر در کاهش حجم کالا به کشور ذکر کرد.

مرتضوی ادامه داد: طرح سامانه‌ فنی واردات کالا از ثبت سفارش تا عرضه و هم چنین طرح کدینگ کالاهای وارداتی از طرح‌های اساسی و بنیادی در شفاف‌سازی تجارت خارجی، حذف رانت، جعل و سند‌سازی و زمینه‌های بروز قاچاق کالا و ارز است.

رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کنترل الکترونیکی ترانزیت و حمل‌ونقل کالا و الکترونیکی‌شدن تمام اسناد مرتبط با ورود به حمل کالا را از دیگر اقدامات صورت گرفته در جهت کنترل و مقابله با قاچاق کالا و ارز عنوان کرد.

وی هم‌چنین به تهیه و اجرای سامانه‌ تجارت آسان با همکاری وزارت نفت اشاره کرد و گفت: این سامانه به منظور به حداقل رساندن زمینه‌ عرضه‌ خارج از شبکه و قاچاق فرآورده‌های نفتی در سطح ملی در حال اجراست و برابر گزارش وزارت نفت از تاریخ اول فروردین 1389 تا اول تیرماه 90 در واگذاری 14 میلیارد انواع مواد سوختی با این مدیریت صرفه‌جویی شده است.

رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در عین حال با اشاره به تاکید رییس جمهور مبنی بر این‌که بیشترین تلاش‌ها در بحث مبارزه با قاچاق باید در جرائم باندی و کلان و سازمان‌یافته متمرکز باشد، اظهار کرد: خوشبختانه مجموعه تلاش‌ها در جهت تحقق این هدف در سال 89 صورت گرفته، به نحوی که سهم پرونده‌های کمتر از یک میلیون تومان در سال 88، 55 درصد بوده ولی در سال 89 به 50 درصد رسیده و نشان می‌دهد که در رابطه با پرونده‌های خرد شاهد پنج درصد رشد منفی بوده‌ایم.

مرتضوی افزود: در مقابل در مورد پرونده‌های کلان و باندی ارزش پرونده‌های بالاتر از 100 میلیون تومان در سال 88، 162 میلیارد تومان بوده که با تاکیدات دولت و پیگیری‌های به عمل آمده در سال 89، این میزان به 400 میلیارد تومان افزایش یافته است.

به گفته‌ وی رشد پرونده‌های باندی و کلان و بالای 100 میلیون تومان در سال 1389، 146 درصد بوده است. در صورتی که در مورد پرونده‌های خرد نه تنها رشدی حاصل نشده، بلکه شاهد رشد منفی نیز بوده‌ایم.

مرتضوی در پایان ساماندهی صدور و استفاده از کارت بازرگانی، ساماندهی اسکله‌ها و شناور‌ها و طرح بهینه‌سازی شناور‌های تجاری چوبی را از دیگر اهداف مصوبات ستاد و هیات دولت در اصلاح زیرساخت‌ها با هدف به حداقل رساندن زمینه‌های برخورد قاچاق کالا برشمرد.

 نظرات
شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید.
تشخیص دهنده ربات:
    RSS2.0
سازمان ثبت اسناد و املاك كشور
ثبت برند

مرکز صدورگواهینامه های ایزو ISO9001:2008 و ...

ایران کد ( کد ملی کالا و خدمات ) و بارکد بین المللی GS1

رفع نقص ثبت علامت تجاری و رفع اخطار اداری ثبت علامت و نام تجاری
رفع نقص و اخطار اداری علامت

طراحی لوگو
طراحی لوگو

ثبت شرکت

استعلام علامت تجاری
استعلام برند

   پيگيري درخواست خدمات