صفحه اصليتماس بامانقشه سايتنسخه موبایل
  
  
 
 
    RSS2.0
چاپ   

آغاز اجراي طرح الزام باركد دوبعدي در كالاهاي وارداتي از آبان‌

امتیاز کاربران به آغاز اجراي طرح الزام باركد دوبعدي در كالاهاي وارداتي از آبان‌
2.7 از 5 از مجموع 22 رای ثبت شده
امتیاز شما:

از ابتداي آبان‌ماه چهار گروه كالا‌هاي وارداتي شامل تجهيزات پزشكي، رايانه‌اي، لوازم خانگي و آرايشي ـ بهداشتي ملزم به رعايت باركد دو بعدي و پيوستن به طرح "شبنم" خواهند بود و كالا‌هاي مورد نظري كه در اين طرح قرار نگيرند و فاقد باركد دو بعدي باشند، قاچاق محسوب شده و مورد پيگرد قرار مي‌گيرند.
به گزارش ايسنا، محمد صادق مفتح ـ معاون فناوري اطلاعات و تجارت الکترونيکي وزارت صنعت، معدن و تجارت ـ در نشست خبري كه در ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز برگزار شد، گفت: بسياري از كالاهاي غيرمجاز در بازار وجود دارد كه اگر مصرف كنندگان بدانند غيرمجاز است آنها را خريداري نمي‌كند و اين اقلام شامل لوازم آرايشي و بهداشتي، دارو، مواد خوراكي و قطعات يدكي ماشين‌آلات است.
وي ادامه داد: غالبا خريداران هنگام خريد يك كالا، دغدغه‌ اصلي يا تقلبي‌بودن آن را دارند و ما در "طرح شبنم" اين امكان را فراهم كرده‌ايم كه مصرف‌كنندگان پيش از خريد كالا، از اصل يا غيرمجاز‌بودن آن اطمينان پيدا كنند.
مفتح درباره‌ طرح شبنم و كاركرد اجرايي آن توضيح داد: طرح شبنم (شبكه‌ بازرسي و نظارت مردمي) از يك‌سال قبل معروف شد و به واسطه‌ آن تمام مردم با داشتن يك موبايل دوربين‌دار مي‌توانند بفهمند كه چه كالايي مجاز يا غيرمجاز است؛ به اين نحو كه كالا‌هايي كه به طرح شبنم پيوسته باشند داراي يك كد رهگيري خواهند بود كه اين شماره در يك بانك اطلاعاتي ثبت شده و پس از آن‌كه فرد به اين بانك اطلاعاتي متصل شد، اگر اطلاعات كالاي مورد نظر در بانك اطلاعاتي باشد، بلافاصله مجاز‌ بودن آن را اعلام مي‌كند و اگر نباشد، غيرمجاز است و مصرف‌كننده نهايي مي‌تواند به راحتي اين مساله را كنترل كند.
وي اضافه كرد: تنها ابزاري كه براي ايجاد ارتباط بين باركد دوبعدي و بانك اطلاعاتي نياز است يك موبايل دوربين‌دار است و فرد كافي‌ است تا در كادر صفحه‌ تصويربرداري موبايل خود شماره‌ كالا را قرار بدهد و براساس نرم‌افزار‌هاي موجود از مركز مذكور استعلام كند.
مفتح تصريح كرد: اين سيستم يك‌سال است كه در وزارت بازرگاني سابق به اجرا درآمده و تاكنون بيش از 9 ميليون كالا را تحت پوشش قرار داده است.
معاون فناوري اطلاعات و تجارت الکترونيکي وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: مركز شماره‌گذاري كالا و خدمات شش سال است كه موضوع «ايران‌كد» را پيگيري مي‌كند و خوشبختانه امروز بالاي 70 درصد كالاهاي موجود در كشور تحت پوشش ايران كد هستند.
وي در عين حال به مصوبه‌ ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز كه از ابتداي آبان‌ماه اجرايي مي‌شود، اشاره كرد و گفت: از اول آبان 90 براي چهار‌ گروه از كالاهاي وارداتي دريافت باركد دوبعدي الزامي مي شود و به اين طريق تمام اين كالاها تحت پوشش طرح شبنم (شبكه‌ي بازرسي و نظارت مردمي) قرار مي‌گيرند و كالايي كه در اين طرح وارد نشده باشد، قاچاق است و با وارد‌كننده و عرضه‌كننده‌ آن از نظر ضبط كالا برخورد قانوني مي‌شود.
مفتح پيش‌بيني كرد: با توجه به اين‌كه برخورد با كالاهاي غيرمجاز از كف بازار زمان‌بر است، يك فاصله‌ سه تا چهار ماهه را نياز داشته باشد كه ابتدا زمان مورد نظر در ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز طراحي و سپس به مردم اعلام ‌مي شود.

 نظرات
شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید.
تشخیص دهنده ربات:
    RSS2.0
سازمان ثبت اسناد و املاك كشور
ثبت برند

مرکز صدورگواهینامه های ایزو ISO9001:2008 و ...

ایران کد ( کد ملی کالا و خدمات ) و بارکد بین المللی GS1

رفع نقص ثبت علامت تجاری و رفع اخطار اداری ثبت علامت و نام تجاری
رفع نقص و اخطار اداری علامت

طراحی لوگو
طراحی لوگو

ثبت شرکت

استعلام علامت تجاری
استعلام برند

   پيگيري درخواست خدمات